Orla O’Sullivan

Çok Yönlü Uzman Yazar

Orla O’Sullivan’ın ABC.com için yazdığı ilk makale hem televizyonda hem de online medyada yer almıştır.

İrlanda’nın ileri gelen gazetesi Irish Independent bireysel finans editörü olarak hazırladığı kurumsal brifing İrlanda ulusal radyosunda da yayınlanmıştır.

Tüketici medyasında yaygın olan “kurumsal haberin ilgi görmeyeceği ve kitleleri sokacağı” algısının aksini defalarca ispat etmiş, kitlelere çekici gelmeyen ve kupkuru bir konu olma potansiyelini taşıyan başlıkları ilgi çeker konu haline getirmeyi başaran becerisini sergilemiştir.

2005 yılında Irish Independent Gazetesi’nde güçlü önsezisine dayanarak yazdığı başmakalesinde, İrlanda’nın da tıpkı daha önce ABD’de olduğu gibi, “subprime” (“riskli borç”) uçurumundan aşağı yuvarlanmak üzere olduğunu açıklayarak, makalenin içeriğini teşkil eden kritik durumu aniden İrlanda’nın milli günlüğüne koymuş ve aktif biçimde uzun süre tartışılan önemli bir konu haline getirmiştir.

Yazdığı konuların hedef kitlelerde heyecan yaratmayacağı düşüncelerini kesinlikle kabul etmeyen yaklaşımıyla, ister PR, ister teknik veya trade basın editörlüğü, isterse New York Times veya The Times of London için yazdığı makaleler olsun, çalışmalarının hepsinde uyarıcılık ve öğreticilik vasıflarını etkin şekilde ortaya koymuştur.

Kurumsal projeleri arasında genç nüfus için hazırlanmış varlık yönetimi web sitesi içeriği, global teknoloji kurumları için hazırlanmış rehber nitelikli çalışmalar ve öngörüş içerikli uyarıcı, öğretici ve yönlendirici rehber dizileri bulunmaktadır. Bu içerikler finansal kurallara uyarlıktan aplikasyon geliştirimine varan değişik konuları kapsamaktadır.

Orla editörlerin önem verdiği konuları, neleri dikkate alacaklarını ve hangi yaklaşımla atıf yapılarak içerik pazarlaması yapılabileceğini, neyin kitlelere hitap edebileceğini çok iyi kavramış bir yazardır.

En üst düzeylerde yer alan uygulamalara yakından aşina olup, CEO’lar, yıldızlar, ünlü kişiler ve devlet başkanları ile röportajlar yapmıştır. Canlı yayın mülakatlarında, açık oturum ve panel tartışmalarında, radyoda, online videolarda ve podcast’larda kolaylık ve rahatlıkla iletişim kurar. Geniş kapsamlı deneyimi blog, basın bülteni, broşür ve diğer promosyonel materyalleri içerir.

Hangi medya aracılığı ile olursa olsun, hikaye anlatım sanatının temel yapısı aynıdır. Orla’nın, daha gündeme gelmemiş, kitlelerin bilgisi veya haberi olmadığı dönemlerde, batının finansal kriz sonrası borçlarını azaltarak tasarrufa dikkat etmeye başlamasından çok öncesinde, kredi puanlamalarından MBO ve benzeri karmaşık kağıtları içeren konulara kadar açıklayıcı ve önsezili yazı ve görüşleri medyada yer almıştır.

Uzmanlık alanları içerisinde mortgage endüstrisi, bireysel bankacılık teknolojisi ve bireysel finans olduğu gibi, pekçok diğer konularda da 30 kadar medyada yazılar yazmıştır.

Sosyal medya pazarlaması, “big data”, “the cloud”, cyber güvenlik, ve yıkım onarımı (disaster recovery) gibi günün sıcak finansal teknoloji başlıklarını, yeni bilişim uygulamalarını henüz yakalayamamış, ya da son yönetmelik kurallarına henüz adapte olamamış finansal veya diğer büyük kurumların karşılaşabilecekleri riskleri değerlendirebilen bilgi yapısına vakıftır.

İrlanda Dublin City Üniversitesi’nden gazetecilik alanında M.A. (lisansüstü) derecesine ve çeşitli mesleki vasıflara sahiptir. Ana dil düzeyinde Fransızca ve İrlanda ana dili Gaelic lisanı konuşur.